„POSTRZĘPY”, czyli Kantor na akordeonistę, tancerzy i multimedia

Języki teatru, improwizacji tanecznej i muzycznej oraz projekcji multimedialnych spotkają się w jednym miejscu i czasie. “Postrzępy”, czyli multimedialny spektakl i performens wokół twórczości Tadeusza Kantora, swoją premierę będzie mieć już w najbliższy wtorek, 22 października w krakowskiej Cricotece. Spektaklowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, a wstęp na oba wydarzenia będzie bezpłatny.

„U początku mojej drogi stoi pogarda dla historii powszechnej i oficjalnej, historii ideologii, masowymi wojnami, mordami, przemijającymi rządami, naprzeciw nich stoi biedna, zapomniana historia indywidualnego życia” – Tadeusz Kantor

 

Muzyk i dwoje tancerzy. 3 postaci na scenie, 3 ekrany, 6 sekwencji ruchowych, 6 improwizacji. „Krzyże”, „Szubienica/WC”, „Koń/Szkielety”, „Aparat/Karabin Maszynowy”, „Pręgierze”, „Barykada”. Autonomiczne dzieła sztuki przetworzone dzięki wykorzystaniu różnorodnych środków (taniec, muzyka, multimedia) na „obiekty”. Wielowymiarowe, quasi-taneczne studium teatralne, zbliżone do performensu, z wykorzystaniem języka teatralnego, improwizacji tanecznej i muzycznej, projekcji wieloprojektorowej i innych multimediów. 

Projekt „Postrzępy” jest kontynuacją procesu myślowego, który zapoczątkował album foniczny Zbigniewa Chojnackiego poświęcony obiektom ze sztuk Tadeusza Kantora „Wielopole Wielopole” oraz „Niech Sczezną Artyści”.

Uzupełnieniem spektaklu jest eko-panel dyskusyjny – „Recycling i circular economy przez pryzmat twórczości Tadeusza Kantora”, podejmujący wątki ekologiczne szeroko obecne w jego dorobku.

Oba wydarzenia – spektakl oraz panel dyskusyjny – będą dostępne bezpłatnie dla publiczności.

Spektakl zostanie zarejestrowany w technice wideo sferycznego 360 VR w ultra wysokiej rozdzielczości obrazu 8K UHD oraz (przygotowany do odtwarzania w) przełomowej technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Rejestracje spektaklu i panelu będą dostępne nieodpłatnie online.

 

KIEDY/GDZIE:

22.10.2024 (wtorek)

CRICOTEKA / ul. Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków

panel dyskusyjny: 17:00

spektakl: 19:00

WSTĘP BEZPŁATNY

 

WYKONAWCY:

Zbigniew Chojacki – muzyka

Joanna Kowalska, Mateusz Wojasiewicz – taniec

Izabella Borkowska – choreografia

Radosław Deruba – wizualizacje

PLX VR – rejestracja 360 VR/Dolby Atmos, multimedia

Syd Breslauer – projekty graficzne

ZBIGNIEW CHOJNACKI - akordeon / elektronika

Z akordeonem i mnóstwem żywej elektroniki jest gotowy na muzyczne ryzyko bez koła ratunkowego. Jego improwizacje oscylują między ambientem, hałasem, dronem, jazzem, elektroniką i szeroko pojętą kameralistyką. Każde spotkanie artysty, publiczności, przestrzeni i instrumentu jest zupełnie inne niż wszystkie poprzednie i wszystkie kolejne. Chwilami zrelaksowany, innym razem w pośpiechu, ale zawsze w drodze do nowych połączeń melodycznych.

Zbigniew Chojnacki występował na najważniejszych festiwalach jazzowych, klasycznych i awangardowych w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Norwegii, Holandii, Danii, Estonii, Serbii, a nawet Chin, przykuwając uwagę i zbierając entuzjastyczne recenzje międzynarodowej prasy. 

Shreds by Zbigniew Chojnacki SOLO

https://zbigniewchojnackisolo.bandcamp.com/album/shreds

Zbigniew Chojnacki, fot. Ewelina Jaśkowiak
Zbigniew Chojnacki, fot. Ewelina Jaśkowiak

IZABELLA BORKOWSKA - choreografia

Choreografka z pasją. W swojej pracy łączy elementy jazzu, tańca współczesnego i teatru. Absolwentka Wydziału Tańca Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu, nie boi się eksperymentować i tworzyć choreografie, które poruszają tak tancerzy, jak i odbiorców.. Jej pracę można było podziwiać na deskach teatrów w całej Polsce, a także na międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobywała liczne nagrody (m.in. Barcelona Dance Award 2009). Dzieli się swoją wiedzą, prowadząc autorskie projekty taneczne i warsztaty metody Pilates.

JOANNA KOWALSKA / MATEUSZ WOJASIEWICZ - taniec

Tancerze z Teatrów Tańca Domu Kultury Dorożkarnia na warszawskich Siekierkach. To właśnie tam rozwijają swoją pasję, łącząc wrażliwość na sztukę z żywiołową energią tańca. Umiejętności doskonalą pod okiem Izabelli Borkowskiej i Darka Sikorskiego.

Joanna Kowalska, fot. Kamil Galas
Joanna Kowalska, fot. Kamil Galas
Mateusz Wojasiewicz, fot. Maciej Oficjalski
Mateusz Wojasiewicz, fot. Maciej Oficjalski

RADOSŁAW DERUBA - wizualizacje

Artysta wizualny, performer, motion designer i producent, który łączy sztukę z technologią. Laureat Biennale Sztuki Mediów WRO 2017, jego prace były prezentowane na całym świecie, m.in. w Meksyku, we Włoszech i w Niemczech. Deruba jest również rezydentem wizualnym Festiwalu Audioriver i współorganizatorem Interference Festival. Jego twórczość to nieustanne poszukiwanie nowych form wyrazu, eksperymenty z wizualizacjami i instalacjami interaktywnymi.

PLX VR - rejestracja sferyczna (360 VR / Dolby Atmos)

PLX VR to studio produkcyjne i postprodukcyjne materiałów VR, wykorzystujące najwyższej jakości rejestracje obrazu 8K. Zespół wizjonerów, którzy przenoszą wydarzenia sceniczne (koncerty, spektakle, festiwale) w nowy wymiar. Tworzą niezapomniane doznania w wirtualnej rzeczywistości, łącząc najnowsze technologie, takie jak Dolby Atmos, z innowacyjnym podejściem do storytellingu. W portfolio PLX VR figuruje kilkadziesiąt rejestracji filmowych, głównie z obszaru łączącego muzykę z obrazem 360 VR. Możesz zanurzyć się w świecie wydarzeń na żywo, poczuć ich energię i emocje z bliska. Realizowane przez PLX VR projekty VR to prawdziwa rewolucja w odbiorze koncertów i festiwali.

O PROJEKCIE

Projekt „POSTRZĘPY: multimedialny spektakl/performens wokół twórczości Tadeusza Kantora, na akordeonistę i tancerzy – rejestrowany wielokamerowym wideo sferycznym 360 VR jakości 8K w standardzie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos, udostępniony online z towarzyszącym eko-panelem dot. twórczości T. Kantora” jest sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Organizator: Fundacja Plateaux

Partner: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie

Wsparcie technologiczne: PLX VR

 

WYDARZENIE FB SPEKTAKL: https://www.facebook.com/events/850125503951563/

WYDARZENIE FB PANEL DYSKUSYJNY: https://www.facebook.com/events/1565469777390939

POSTRZEPY_press_info_PL.DOCX

DOCX - 14 Kb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Band Agency

Jesteśmy agencją marketingową specjalizującą się w rynku muzycznym. Łączymy doświadczenia z branży muzycznej i marketingowej, a przez kilkanaście ostatnich lat zdobywaliśmy jedne i drugie. Pracowaliśmy dla artystów, największych marek polskiego internetu, ecommerce i czołowych agencji koncertowych. Teraz łączymy siły, by stworzyć coś wyjątkowego.

Nasz team pomaga niezależnym artystomorganizatorom wydarzeń i labelom docierać do nowych słuchaczy i budować z nimi trwałe relacje. Oferujemy pełną obsługę marketingową projektów muzycznych: od strategii, przez social media, media relations, kampanie ads, optymalizację streamingów, aż po działania niestandardowe.

Kontakt

BAND AGENCY Młyńska 5a/15 61-729 Poznań

535240960

jarek@bandagency.pl

www.bandagency.pl